Nazwa użytkownika

Jesteś tutaj

Co warto wiedzieć na temat kredytu samochodowego.

Kiedy brakuje nam własnych pieniędzy na samochód, jednym z rozwiązań jest oczywiście kredyt samochodowy. Jest to popularny kredyt celowy, czyli taki, który możemy przeznaczyć konkretnie na zakup auta. Chociaż w rzeczywistości nazwa kredytu może być nieco myląca, a bardziej trafna jest tutaj nazwa „kredyt motoryzacyjny”. Dlaczego? Ponieważ kredyt możemy uzyskać na dowolny pojazd silnikowy na przykład na maszyny budowlane, maszyny dla rolnictwa, wszelkie jednoślady, przyczepy kempingowe, kampery, a także łodzie motorowe.

Gdzie ubiegać się o kredyt?
Kredyt na samochód możemy oczywiście uzyskać w tradycyjnym banku. Jednak nie jest to jedyne i najkorzystniejsze rozwiązanie. Decydując się na zakup samochodu z salonu możemy skorzystać z kredytu w banku samochodowym danej marki. Takie banki posiadają na przykład Fiat, czy też Toyota. Jest to kredyt na korzystniejszych warunkach niż w klasycznym banku, a poza tym daje również możliwość negocjacji ceny samochodu. Warto również wiedzieć, że salony autoryzacyjne współpracują także z tradycyjnymi bankami.

Trzy rodzaje kredytu.

Do wyboru mamy trzy rodzaje kredytu samochodowego: kredyt standardowy, kredyt jednoratowy i kredyt balonowy. Zacznijmy od kredytu standardowego, który polega na spłacaniu co miesiąc takiej samej raty kapitałowo – odsetkowej aż do zakończenia okresu kredytowania. Maksymalnie kredyt taki można uzyskać na 10 lat, a minimalnie na 6 miesięcy. Niskimi ratami cechuje się kredyt balonowy. Jest on tak skonstruowany, że wpłacane co miesiąc raty mają pokryć na przykład 80% wartości kredytu. Pozostałe 20% to ostatnia, najwyższa rata. Natomiast kredyt jednoratowy charakteryzuje się wysoką wpłatą własną rzędu nawet 50% - 60%. Pozostała część musi zostać wpłacona w określonym terminie. Kredyt jednoratowy jest nieoprocentowany, ale w ofercie mają go jedynie banki samochodowe.

Zdolność kredytowa kredytobiorcy.

Oczywiście, jak w przypadku każdego kredytu, bank musi ocenić zdolność kredytową klienta. Najważniejsze czynniki brane pod uwagę to: dochód netto, rodzaj zatrudnienia, a także historia kredytowa. Poza tym bank zwraca również uwagę na dane zawarte w Biurze Informacji Kredytowej. W ten sposób dowie się czy kredytobiorca posiada jeszcze jakieś zobowiązania, w jakiej wysokości, albo czy był rzetelnym kredytobiorcą do tej pory. Zawsze warto budować sobie pozytywną historię kredytową i nie spóźniać się z płaceniem rat. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy z bankiem należy pamiętać o dokładnym jej przeczytaniu.