Nazwa użytkownika

Jesteś tutaj

Konta oszczędnościowe i lokaty bankowe

Wyższość kont oszczędnościowych nad lokatami bankowymi polega przede wszystkim na tym, że mamy możliwość wycofania depozytu w zasadzie w każdej chwili, bez utraty zgromadzonych na nim odsetek. Są one naliczane za faktyczny czas zdeponowania naszych oszczędności. W przypadku, gdy przed czasem rezygnujemy z lokaty, zanim zakończy się jej właściwy termin ustalony wcześniej z bankiem, odzyskamy tylko zainwestowany kapitał. Obecnie na rynku tylko BGŻ Optima oferuje przedwczesne zerwanie umowy bez konieczności utraty odsetek. Lokaty bankowe nie działają na zasadzie kont, nie można więc w dowolnym momencie dopłacać do nich nowych środków pienięznych. Jest jednak rozwiązanie i dla tych, którzy wolą regularnie odkładać nieco niższe kwoty- to konta oszczędnościowe. W przypadku, kiedy uda nam się zaoszczędzić na nim większą sumę, bez najmniejszego problemu możemy przelać zgromadzoną kwotę na lokatę, gdzie z kolei otrzymamy wyższe oprocentowanie.

Zasady funkcjonowania lokat

Lokaty bankowe są produktami niesamowicie popularnymi. Jednym z powodów, dla których tak jest, są z pewnością banalnie proste możliwości ich obsługi. Założenie lokaty to także nic skomplikowanego. Bez najmniejszego problemu możemy założyć ją nie wychodząc z domu. Tego typu oferty są dostępne w placówkach m. in. mBanku, Getin Banku, PKO, ING czy Alior Banku. Dzięki dostępowi do darmowych kalkulatorów, możemy również bez najmniejszego problemu obliczyć odsetki i dowiedzieć się ile zarobimy na danej lokacie. Reklamy telewizyjne czy internetowe bardzo często mogą być mylnie odbierane przez potencjalnych klientów. Bardzo często, decydując się ulokować pieniądze na jednej z dostępnych lokat, oczekujemy sporego zysku już po paru miesiącach. Nic bardziej mylnego. Oprocentowanie lokat bankowych zawsze podawane jest w skali roku. Oznacza to mniej więcej tyle, że w przypadku kiedy wpłacimy na lokatę 10.000 złotych na okres 3 miesięcy, po zakończeniu jej okresu nasze konto nie wzbogaci się o 400 złotych, gdyż okres jej trwania będzie zbyt krótki. Zarobimy tyle dopiero po 12 miesiącach od momentu podpisania umowy. Warto w tym celu samemu obliczyć ewentualny dochód wynikający z założenia lokaty krótkoterminowej i podzielić iloczyn kwoty i oprocentowania przez 365 dni. Otrzymany wynik trzeba przemnożyć przez liczbę dni, w których nasz depozyt jest aktywny. Może się okazać, że zysk nie będzie duży, jednak nadal to lepsze, niż trzymanie gotówki w przysłowiowej skarpetce.

Lokaty czyli depozyty bankowe

Lokaty bankowe możemy traktować jako swego rodzaju pożyczkę dla placówki bankowej, w zamian za to zyskując odsetki. Gdyby nie lokaty, banki nie posiadałyby odpowiednich środków finansowych do realizowania kredytów oraz pożyczek. Każda zakładana przez nas lokata, która nazywana jest również w kręgach finansowych depozytem bankowym, jest produktem inwestycyjnym. Jej celem jest pozyskanie odpowiedniego kapitału dla placówek bankowych. Te z kolei dzięki otrzymanym środkom, mogą udzielać kredytów potencjalnym klientom w zamian za odsetki. Z tego między innymi powodu lokaty bankowe są tak popularnymi produktami. Proste i przejrzyste zasady ich działania zjednują sobie coraz większą rzeszę klientów. Wysokość oprocentowania każdej lokaty zależne jest przede wszystkim od stopy redyskontowej, która jest ustalana przez NBP. Kiedy wzrasta, zwiększa się oprocentowanie nie tylko lokat bankowych, lecz również kredytów. Każdą z dostępnych na rynku lokat możemy podzielić na odnawialną oraz nieodnawialną. Lokaty odnawialne, jak sama nazwa wskazuje, są odnawiane po upływie terminu jej trwania. Nieodnawialne z kolei polegają na tym, że po upływie terminu, zgromadzone środki zostają bezzwłocznie wypłacone na konto klienta.