Nazwa użytkownika

Jesteś tutaj

Z czym wiąże się kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych kredytów. Można go przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, czyli taki, który nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie dla osób indywidualnych, zwłaszcza, że kredyt jest bardzo uniwersalny, jeśli chodzi o możliwe wykorzystanie środków. Oczywiście kredyt gotówkowy, tak, jak każdy inny to dość poważne zobowiązanie, tym większe, im większa jest jego kwota. Z tego powodu decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być bardzo starannie przemyślana. Jeśli zdecydujemy się na kredyt to musimy wybrać najlepsza ofertę, a tu pod uwagę bierze się szereg różnych czynników.

Oczywiście każdy chce, aby kredyt był możliwie jak najtańszy. Pierwsze co wtedy sprawdzamy w danej ofercie, to oprocentowanie kredytu. Jest to rzeczywiście podstawowy parametr, który pokazuje ile będzie nas kosztować rata kredytu, ale nie jest to koszt jedyny. Trzeba jeszcze uwzględnić opłaty manipulacyjne, czy prowizyjne. Jest wskaźnik zwany RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, który obejmuje zarówno oprocentowanie, jak i pozostałe koszty, dlatego dzięki niemu możemy otrzymać kompleksową informację o rzeczywistych kosztach kredytu. Oprócz tego należy jeszcze zwrócić uwagę na to, czy oprocentowanie jest stałe, czy zmienne oraz jakie są warunki spłaty kredytu. Przy warunkach spłaty możemy spotkać się z ratami równymi lub malejącymi. Te ostatnie wynikają ze sposobu ich liczenia. Otóż, nalicza się je od kapitału, który pozostał do spłacenia, a jaka wiadomo w trakcie spłaty jest go coraz mniej, więc i kolejne raty są coraz mniejsze.

Oczywiście zaciągając kredyt my sami musimy spełniać odpowiednie warunki, czyli posiadać tzw. zdolność kredytową. Na nią składa się m.in. wysokość i stałość dochodów, posiadanie zabezpieczenia kredytu, czy wywiązywanie się ze spłaty innych kretów. Czeka nas tez załatwienie formalności związanych ze złożeniem wniosku oraz potrzebnych dokumentów. Na szczecie coraz więcej spraw można szybko i prosto załatwić za pomocą bankowości internetowej. Wiele formalności zostało tez zredukowanych w wielu bankach do minimum. Warto skorzystać z tych możliwości, aby sprawnie załatwić kredyt oraz zaoszczędzić swój czas i pieniądze.